неделя, 23 декември 2012 г.

Начини за обработване на формуляри

Всичко което научихте досега за формулярите е напълно безполезно ако не знаете какво да правите с попълнената от клиента информация - как и къде се изпраща и съхранява тя, така че да може да я използвате.

За да бъде използваем един формуляр той трябва задължително да притежава следните елементи:

1. Бутони
За да бъде използваем формуляра клиентът трябва да има възможност да съхрани и да изпрати за обработка попълнените данни. За целта в повечето случаи се използва бутона "Submit". Обикновено този бутон може да се види в края на формуляра. Чрез натискане на бутон "Submit" данните се изпращат за обработка и съхранение и по този начин завършва работата по попълването на формуляра.

За изработването на бутона "Submit" в HTML е предвидена следната команда:

<form>

<input type="submit" value="Submit" />

</form>


Аналогично е изработването на бутон "Reset" чрез който формуляра се изчиства и се изтриват попълнените вече данни /например ако клиента се е отказал да изпраща информацията или желае да попълни други данни/.


2. Указване на начин за обработка на формуляра
След като формуляра е попълнен клиента натиска бутона Submit и тук вече следва действието по изпращането на формуляра за обработка и съхранение.

Съществуват два начина за обработване на формуляри.

Първият и най-прост начин е формуляра с цялата информация в него да се изпрати в някаква електронна пощенска кутия (e-mail) и да се съхранява там. Когато информацията от формуляра ви потрябва вие ще отворите имейла и ще видите необходимите ви данни.

За да изпратите формуляра на някакъв имейл е необходимо само да добавите в отварящия таг form (първия таг на всеки формуляр) атрибута action и да му зададете като стойност адреса на имейла в който трябва да пристигне информацията, придружен от формата mailto::

<form action="mailto:somename@someserver.com">
.........
.........
.........
</form>

Въпреки че това е най-лесния начин за обработка на формуляри той почти не се използва, тъй като зависи изцяло от възможността на браузъра да изпрати формуляра на имейл, а голяма част от браузърите не са програмирани да извършват това действие.

Втория начин за обработка на формуляри е по-сложен, но и много по-надежден, поради което повечето сайтове използват именно него. Този начин изисква да притежавате някакъв скрипт, например CGI-скрипт за обработка на формуляри.

Пълния текст на съкращението CGI е Common Gateway Interface. CGI-скриптът представлява програма, написана на някой от програмните езици - C, C++, Perl. Тя има за задача да обработи формуляра и за целта на атрибута action от началния таг form се задава като стойност точния адрес в интернет, където се намира CGI-скриптът. Добре е CGI-скрипта да се намира на същия сървър, където е "качен" /хостван/ вашият сайт. Обикновено хостовете които позволяват качване на CGI-скриптове отделят специално за тях директория, която почти винаги носи названието cgi-bin. Самите CGI-скриптове представляват файлове с разширение cgi. Нека вашия скрипт да се намира във файл myscript.cgi, който е качен в директорията cgi-bin на сървъра, където е хостнат сайтът ви. Тогава командата за изпращане на формуляра за обработка ще изглежда така:

<form action="cgi-bin/myscript.cgi">
.........
.........
.........
</form>

От всичко казано дотук става ясно, че вие трябва да притежавате CGI-скрипт и да го качите на сървъра, където се намира и сайтът ви. CGI-скрипт може да придобиете по няколко начина. Ако владеете някой от програмните езици може сами да си напишете скрипт. Може да помолите някой да ви го напише или да потърсите в интернет сайтове от които да си изтеглите готов безплатен скрипт - съществуват много такива страници. Ако изтеглите готов скрипт ще са ви необходими поне минимални познания по съответния език, за да преправите скрипта, така, че да ви върши работа.

Имайте предвид, че не всички хостинги позволяват качването на CGI-скриптове (особено безплатните хостинги). Освен това CGI скрипта не е единствената възможност, за да имате форма за обратна връзка с клиента. Такава роля успешно може да изпълнява например PHP скриптове, ASP скриптове и пр. Също така в хостинга на Host.bg не е задължително да създавате cgi-bin директория, където да качвате скриптовете си.

Други важни атрибути на тага form са name и method.

Чрез атрибута name може да зададете име на вашия формуляр - например name="clientinfo".

Тага method определя какво действие ще се извърши с формуляра (метода, по който ще се оперира с данните) и може да приема стойности get и post. Стойността get изпраща съдържанието на формата на указан URL. Този метод не бива да се ползва, ако дължината на данните във формата превишава 100 символа и ако формата съдържа знаци извън стандарта ASCII. Метода post добавя съдържанието на формата към тялото на заявката и го изпраща за обработка от скрипта, указана чрез атрибута action.

Няма коментари:

Публикуване на коментар